عسل اورامانات چیست

آیا تاکنون درباره عسل کندوهای لوله ای و گلی شنیده اید؟ یا درباره عسل وحشی اورامانات چه می دانید؟ اگر قصد خرید عسل طبیعی و درجه یک را دارید، یکی از انتخاب های مناسب برای سلامتی شما و اعضای خانواده می تواند همین عسل اورامانات باشد.

منطقه اورامان:

اورامان (تلفظ محلی: “هورامان”) یکی از مناطق کردنشین در غرب استان کرمانشاه است. این منطقه دارای آب و هوایی کوهستانی و معتدل است و دارای ریزش برف و باران مناسب در فصل های سرد سال بوده و به همین جهت پوشش گیاهی بسیار خوب یدارد. منطقه اورامانات به همین جهت یکی از بهترین نقاط غرب ایران جهت تولید و پرورش انواع محصولات گیاهی و یا غیر گیاهی است. از جمله عسل به عمل آمده که فروش آن در سالهای اخیر با استقبال علاقه مندان به خرید عسل مواجه شده و نام این منطقه را بیشتر از پیش بر سر زبان ها انداخته است.

عسل وحشی اورامانات
تنوع گیاهی منطقه:

از بهترین گیاهان و درختان بومی این منطقه می توان از: بلوط، آویشن، گون، ختمی، شب بو، شبدر، بومادران و بابونه نام برد.
جالب است که بدانید پوشش گیاهی در منطقه اورامانات آنقدر گسترده و زیاد است که تعداد گیاهان این منطقه خود به تنهایی شامل ۲۵ درصد کل گیاهان قاره اروپاست و بیشتر گیاهان کمیاب و معطر ایران همچون نوع بسیار معطر درمنه و حدود ۱۸ نوع پونه سا و دونوع بومادران که برای اولین بار در منطقه هورامان کشف شده اند.
تخمین زده شده که ۲۲ نوع مریم گلی، دو نوع گل سوسن و یک گل قرمز بسیار زیبا که برگی هم ندارد و مانند قارچ می روید با نام علمی Phelypaea boissieri و در مجموع در حدود ۱۲۰۰ گونه گیاهی در اورامانات وجود دارند که بسیاری از آنها در نقاط دیگر کشورمان کمیاب هستند.

کندو عسل اورامان

خواص عسل اورامانات:

عسل های تولید شده در این منطقه دارای خواص و مزایای زیادی برای بدن انسان هستند از جمله:
• تقویت اعصاب
• رفع خستگی جسمی
• تقویت قوای جنسی 

پرورش عسل در اورامان

پرورش عسل در اورامان:

جالب اینجاست که کندوهای لوله ای شکل که قبل از مدرنیزه شدن صنعت زنبورداری مورد استفاده قرار می گرفت و هنوز هم در برخی مناطق که بطور سنتی زنبور پرورش می دهند، مورد استفاده قرار می گیرند را می توان در منطقه اورامانات دید.
حتی نماهایی از فضای داخلی تنه درخت که با شان های عسل پوشیده شده را هم می توان در اورامانات از نزدیک دید.

به بالای صفحه بردن