محصول پر فروش خود را چگونه بسازیم

چگونه محصول پرفروش خود را بسازیم بسازیم

هیچ‌چیز ناامیدکننده‌تر از این نیست که محصول یا خدمت جدید راه‌اندازی کنید و شاهد شکست خوردن آن باشید. چنین اتفاقی برای پت فیلن مؤسس پادکست موفق  Smart Passive Income افتاد. بااینکه اکثر فعالیت‌های اقتصادی او پیشرفت چشمگیری داشتند اما یکی از نرم‌افزاری‌های تولیدیان بعدازاینکه ۱۵ هزار دلار خرج روی دستش گذاشت از دست رفت.

پت می‌گوید: قبلاً محصولی می‌ساختید و داد می‌زدید که محصول مرا بخرید و اگر خریداری پیدا نمی‌شد به فکر فرومی‌رفتید که مشکل کجاست؟ آیا محصول مشکلی دارد یا نحوه تبلیغ شما یا روزی که برای تبلیغ انتخاب کرده‌اید؟! هیچ‌وقت به‌طورقطع نمی‌دانستید که اشکال کار کجاست؟ و به‌طورقطع نمی‌توانستید پیش‌بینی کنید که آیا کاری که شروع کرده‌اید می‌گیرد یا خیر؟! اما امروزه باوجود امکان تست محصول پرفروش و اعتبار سنجی این قضایا منتفی است.

فیلن کتابی به چاپ رسانده که به کار افرینان کمک می‌کند و آن‌ها را از تکرار اشتباهاتی که فیلن مرتکب شده است بازمی‌دارد. آیا ایده جدیدتان جواب می‌دهد؟ چگونه بدون اتلاف وقت و پول تجارت جدیدتان را تست کنید؟ فیلن در این کتاب نقاط ضعف و قدرت کار خود را به اشتراک گذاشته است و مجموعه‌ای از نکات به‌هم‌پیوسته را به‌منظور راه‌اندازی موفق تجارت را به متذکر شده است.

برای اینکه مطمئن شوید که ایده جدیدتان  جواب می‌دهد باید بدانید که آیا مخاطبان شما به آن نیاز دارند؟ و آیا شما فرد مناسبی برای انجام این کار هستید؟ چیزی که فیلن از آن با عنوان شایستگی فردی یاد می‌کند.

قبل از اینکه کلی هزینه و ایده صرف انجام کارکنید باید مشخص کنید که این کار چه نقشی در زندگی شما خواهد داشت و آیا این ایده مکمل شما هست یا خیر؟ بسیاری از ما به اولین ایده‌ای که به ذهنمان می‌رسد بها می‌دهیم. و آن را دنبال می‌کنیم چون در دست رس‌ترین کار ممکن است درحالی‌که الزاماً بهترین نیست.

فیلن توصیه می‌کند که از خودتان بپرسید: چه‌کاری این جمله را بر زبانتان جاری می‌کند:”زندگی بهتر از این نمی‌شد”؟

برای این کار لازم است تا اولویت‌های خانوادگی، اقتصادی و سلامتی ۵ سال آینده خود را مشخص کنید. فیلن می‌گوید: این اولویت‌بندی تصمیم‌گیری را برای من ساده‌تر می‌کند. اگر با انجام کاری پول بیشتری عاید من می‌شود اما با برنامه‌ای که برای ۵ سال آینده زندگی خودم دارم همخوانی ندارد چرا باید این کار را انجام بدهم؟

فیلن پیشنهاد می‌کند که به‌دقت به شغل‌های قبلی خود فکر کنید و نکات مثبت و منفی هر کاری را تعیین کنید. چراکه اکنون از الگوهایی که این شغل‌ها دارند آگاه هستید و می‌توانید شغل جدیدتان را بر مبنای ترجیحات خود بنا گذارید.

و درنهایت فلین از شما می‌خواهد که به این سؤالات پاسخ دهید: ویژگی منحصربه‌فرد شما چیست؟  موهبت خدادادی شما چیست؟ شناخت این ویژگی به شما در تشخیص اینکه برای انجام این کار مناسب هستید یا خیر کمک می‌کند. اما این تنها ۵۰ درصد کار است. مرحله بعدی اعتبار سنجی ایده نزد دیگر افراد است.

انجام این کار درست مانند این است که: روبه روی مخاطبین خود بایستید و از آنها بپرسید که آیا با مشکلی که شما ایده حل آن را دارید روبه‌رو هستند یا خیر؟ از آن‌ها بخواهید دست خود را بالا ببرند و در مورد مشکل خود صحبت کنند و بعد شما صادقانه ابراز کنید که با این ایده قصد حل مشکل آن‌ها رادارید اما هنوز ساختان را شروع نکرده‌اید و می‌خواهید مطمئن شوید که دیگران به ایده شما علاقه‌مند هستند. و اگر ده نفر این محصول پرفروش را سفارش بدهند شما تولیدان را آغاز خواهید کرد. به‌علاوه این ده نفر قیمت کمتری خواهند پرداخت و درروند ساخت مؤثر خواهند بود.

به عبارتی قبل از تولید محصول پرفروش و سعی درفروش آن به مخاطبان خود نزدیک شوید و سلیقه و نیازان ها را بسنجید و اگر جواب آنها مثبت بود از آنها بخواهید بخشی از محصول را پیش‌خرید کنند (تنها راهی که می‌توان از صدق ادعایان ها باخبر شد). و به‌پاس اعتمادشان قیمت تمام‌شده کمتری به‌علاوه امتیاز مالکیت محصول به‌محض تولید را به آن‌ها پیشنهاد کنید. اگر مخاطبین خاص خود را نمی‌شناسید فلین برای پیدا کردن مخاطبین احتمالی راه‌حل‌هایی پیشنهاد می‌دهد ازجمله فروم های آنلاین، شبکه‌های اجتماعی و یا پیشنهاد دادن به همکارانی که به تیپ موردنظر شما نزدیک‌ترند.

راه‌اندازی یک کار جدید می‌تواند گران باشد هیچ‌چیز قطعی نیست. اما دنبال کردن الگوریتم فیلن به شما در تشخیص مناسب بودن این محصول پرفروش برای خود شما و منطبق بودن آن بر نیاز مخاطبان کمک می‌کند و جلو بسیاری از سکته‌های قلبی و جانی و زمانی را می‌گیرد.

به بالای صفحه بردن